jak przechowywać dokumenty

Nie ukrywamy, że nasza branża związana jest z dokumentami, które to najczęściej są drukowane, kserowane, skanowane. Postanowiliśmy zrobić mały poradnik w sprawie przechowywania dokumentacji w domu – dla każdego!

Dokumentacja, która dotyczy naszych domowników, jest bardzo ważna. Nie chodzi tu jednak o prawo jazdy czy dowód osobisty, ale wszelkie umowy najmu, książeczki zdrowia czy nawet testament. Przechowywanie ich jest bardzo ważne, bo tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy jakiś dokument nam się przyda. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, których musimy przestrzegać, organizując dla nich ich własne miejsce.

Wszyscy domownicy muszą mieć do niej dostęp
Dokumentacja domowa dotyczy nie tylko jednej osoby, ale wszystkich domowników. Każdy powinien mieć możliwość zapoznania się z nią, szczególnie jeśli będzie w przyszłości podejmować decyzję w oparciu o ich treść. Każda osoba, która mieszka z nami i jest członkiem naszej rodziny, powinna wiedzieć, gdzie przechowywane są wszystkie dokumenty. Jeśli coś Ci się stanie albo nie będziesz w stanie sam czegoś sprawdzić i poprosisz o to kogoś innego, dobrze byłoby, żeby ta osoba wiedziała, gdzie szukać. I nie ma znaczenia wiek naszych domowników. Nawet najmłodsi muszą wiedzieć, gdzie są ważne dokumenty.

Wszystko powinno być w jednym miejscu
Kiedy już znajdziemy miejsce na dokumenty, musimy wszystko w nim zgromadzić. Oczywiście nie chodzi nam o rzucaniu wszystkiego na kupkę i zamykanie w szufladzie, bo nasze dokumenty muszą być dokładnie poukładane. Jednak trzymanie wszystkich ważnych dokumentów w jednym miejscu to ogromne ułatwienie. Nie bój się, że ktoś się do Ciebie włamie i wszystko wykradnie. Najpewniej nie są to na tyle istotne papiery, żeby interesował się nimi ktokolwiek spoza grona twoich najbliższych i ewentualnie banku czy drugiej strony, z którą zawieraliśmy poszczególne umowy. Kiedy wszystko jest w jednym miejscu, łatwiej nam coś znaleźć.

Wszystko powinno mieć swoją kopię
Dokumentacja, którą posiadamy, jest ważna, nawet jeśli wydaje Ci się, że tak nie jest. Nawet paragony dokumentujące zakup zmywarki czy radia są dla nas cenne. Wszystko powinno mieć swoją kopię, najlepiej trzymana w tym samym miejscu albo u innej zaufanej osoby z rodziny, w razie wypadku. Paragony z czasem mogą wyblaknąć, to samo z umowami, które były pisane złej jakości atramentem. Ksero nie ma takiej mocy, a jeśli nie posiadasz w domu kserokopiarki, to możesz spokojnie zrobić wszystkiemu zdjęcie i wgrać na wspólny dysk rodzinny. Dzięki temu nic się nie zgubi i będzie pod ręką.