umowa najmu kopiarki

Abonament, wynajem to nieco inne pojęcia w sensie formalnym, ale funkcjonalnie łączy je to, że w zamian za określoną opłatę otrzymujemy prawo do korzystania z rzeczy lub usługi, które nie są naszą własnością. Innymi słowy, nie kupujemy swoich rzeczy, a korzystamy z cudzych. Czy to ma sens i kiedy się opłaca?

Wynajem kserokopiarki niczym wynajem mieszkania
To forma znana wszystkim i naprawę nie ma potrzeby omawiać, na czym polega wynajem. Płacimy właścicielowi ustaloną kwotę, w każdym miesiącu taka samą oraz opłaty za dostawy mediów i ich zużycie, a w zamian za to on użycza nam swojego mieszkania. Pomimo tego, że to proste i wygodne w Polsce wciąż niewiele osób korzysta z tej formy, po przekroczeniu pewnej magicznej granicy wieku, zwanej młodością. Jakoś symbolem dojrzałości jest dla nas zakupienie własnego mieszkania, choćby kosztem spłacania wieloletniego kredytu hipotecznego przez wiele lat. Naprawdę, każdorazowo trzeba indywidualnie rozpatrzyć decyzje, a tą o zakupie podejmować naprawdę świadomie. O wiele łatwiej wycofać się bez strat z umowy najmu niż kredytu hipotecznego. Tak samo jak z urządzeniami wielofunkcyjnymi – rozsądniej jest wynająć urządzenie jeśli nie mam pewności, że spłacimy raty leasingu za nie.

Dostęp do kopiarki – tak samo jak z dostęp do abonamentowej rozrywki online
Proste rozwiązanie: możemy kupić sobie gotową płytę artysty lub tylko wykupić dostęp do platformy z muzyką, której słuchamy dokładnie w taki sam sposób: kiedy chcemy i czego chcemy. Podobnie jest z dostępami do platform z bibliotekami filmów czy kablówek. Nie ma się co oszukiwać, pandemia spowodowała, że nasze domy musiały stać się biurami, szkołami, miejscami relaksu i zapewnienia sobie rozrywki. Nic dziwnego, że dostęp do platformy, choćby z filmami stał się swego rodzaju koniecznością. Czy to się opłaca? Pewnie, po co ci w domu dziesiątki płyt, gdy możesz z nich korzystać w dodatku za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Niebagatelna jest także korzyść dla środowiska. W końcu sterty płyt przestają zalegać na śmietnikach.

A może jedzenie?
Nie każdy to pamięta, ale ci starsi powinni jeszcze przypomnieć sobie czasy opłacania abonamentów obiadowych w stołówkach zakładowych, czy przynoszenie do domu gotowych posiłków w metalowych menażkach. To nic innego, jak dzisiejsza dieta pudełkowa, która w pewnych okolicznościach może być naprawdę opłacalna. Nie tylko oszczędzamy czas potrzebny na gotowanie, ale też na planowanie zakupów i właściwe opracowanie diety. Tylko, opłacalne w przypadku jednej osoby, bo przy kilkuosobowej rodzinie to zbyt drogie.

Kserokopiarka, drukarka telefon komórkowy, Internet, czy ekspres do kawy
Abonament za kserokopiarkę, drukarkę, telefon, Internet, a nawet w przypadku mniejszych firm abonament za użytkowanie ekspresu do kawy czy usług księgowych, to częste rozwiązania i faktycznie korzystne, bo nie obciążają nas nadmiernie w początkowej fazie istnienia firmy. Co więcej, nie obciążają nas także procedurą decyzyjną: opłacamy fakturę raz w miesiącu i mamy dostęp do tego, co nam potrzebne – w przypadku kopiarki do pełnej obsługi serwisowo materiałowej.

Czy abonament może się nie opłacać? Sprawdzaj, czy cię stać
Zanim podpiszemy umowę na dostawę usługi serwisowania urządzenia oraz dostawy eksploatacji, przemyślmy czy naprawdę nas na to stać i przede wszystkim, czy naprawdę nam się to opłaca. Niestety, nadal niektórzy dostawcy bardzo często stosują wobec nas banalnie prosty marketing, np. to tylko złotówka dziennie (niestety wymagana miesięczna liczba kopii nie jest weryfikowana przez klienta i okazuje się, że ze złotówki robi się 2.000 netto). Najgorzej, że skuszeni tym prostym manewrem podpisujemy umowę i to na bardzo długo. Nie prowadzimy budżetów firmowych i trudno nam odpowiedzieć na pytanie, jak często korzystamy z usług i czy faktycznie opłaca się nam opłacanie kosztowanego abonamentu bez wydrukowanych kopii.

Z drugiej strony, w przypadku określonych rzeczy, zapłacenie za dostęp do nich oznacza, że nie musimy się zapożyczać i zastanawiać np. nad tym, czy mamy wystarczającą ilość toneru na stanie.

Zapraszamy do rozmowy z naszymi konsultantami w sprawie umowy najmu urządzenia wielofunkcyjnego.

Wyjaśnimy, doradzimy i pomożemy 🙂