drukarka zdjęć do biura

Dawniej dostęp do zdjęć był utrudniony, a ich wywoływanie trwało nawet kilka dni. Dziś każdy ma swoje albumy w smartfonach. Jednak czasami warto także sięgnąć po coś drukowanego. Tu możliwości jest wiele, a jedną z nich, ostatnio coraz bardziej popularną, wydruk zdjęć na specjalnej drukarce. Czy to się jednak opłaca?

Rodzaje drukarek do zdjęć

Na rynku mamy dziś szereg możliwości związanych z nową technologią druku. W efekcie można przebierać w różnych ofertach. Ogólnie można jednak podzielić drukarki na kilka rodzajów. Oczywiście mogą być stacjonarne lub mobilne, jednak dalej różnią się między sobą techniką druku.
Pierwszy rodzaj to drukarki atramentowe. Są najtańsze i najbardziej klasyczne, dlatego zwykle są wybierane przez większość osób. Ich zastosowanie to głównie domowe użycie do kilku zdjęć, bo przy większej grupie zdjęć drukarka będzie działała nie tylko długo, ale i mało wydajnie. Generalnie jej koszt to tusz, który jest drogi. Sam sprzęt można dostać w stosunkowo niskiej cenie.
Drugi rodzaj to drukarka laserowa. Dobra jakość wydruków, choć niższa niż w pozostałych rodzajach, oraz przyjemne koszty eksploatacyjne, choć znów ani najniższe, ani najwyższe. W przypadku tego rodzaju najlepiej pasuje stwierdzenie: średniak.
Trzeci rodzaj to drukarki nowoczesne, szybkie, wydajne i bardzo drogie, czyli drukarki termosublimacyjne. Oferują najwyższą jakość zdjęć, dają także największe możliwości w druku i drukują odbitki najtrwalsze. Cena znaczy w tym przypadku jakość.

Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli więc wybierasz drukarkę do zdjęć, musisz pomyśleć o kilku parametrach. Po pierwsze, rozdzielczość wydruku, czyli wielkość, która podawana jest w ilości punktów na jeden cal. Im wyższa wartość, tym bardziej szczegółowy wydruk. Liczy się także szybkość wydruku, czyli ilość zdjęć w ciągu jednej minuty.
Kolejny, bardzo ważny aspekt, to obsługiwane urządzenia. Drukarka może bowiem współpracować z komputerem, oferować podłączenie aparatu i wielu innych. Część urządzeń może zawierać także wejście na czytnik kart pamięci. Warto także pomyśleć o formacie papieru, który będzie zadrukowany przez dany sprzęt. Dzięki temu możesz dopasować wielkość zdjęć do swoich potrzeb.

Czy drukowanie w domu można przeliczyć na pieniądze?

Można, ale musisz zastanowić się, na jaką okazję kupujesz drukarkę. Domowa drukarka, która będzie pracowała raz na jakiś czas, nie będzie opłacalna. Jej cena przewyższy cenę wydruku w specjalistycznym punkcie, a przy tym będzie wymagała jeszcze konserwacji co jakiś czas. Jeśli jednak będziesz drukować zdjęcia regularnie, to może być dobry pomysł.

Drukarka do zdjęć w domu – przyjemny gadżet

Warto pomyśleć o tym, by mieć u siebie drukarkę, która w kilka minut przygotuje Ci kolejną porcję zdjęć do albumu. Jednak nie zawsze będzie to gadżet, którego akurat potrzebujesz, więc sprawdź dokładnie, jak wygląda sposób drukowania, ceny eksploatacyjne oraz koszty, które musisz ponieść i zdecyduj się na to tylko, gdy rzeczywiście jesteś amatorem pięknych zdjęć prosto ze smartfona.

Jeśli naprawdę chcemy oszczędzać na drukowaniu w długiej perspektywie czasowej wystarczy sprawdzić możliwości jakie dają urządzenia wielofunkcyjne A3. Koszty urządzenia są duże ale jeśli mamy możliwość zakupu takiego kombajnu – jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.